Finalen CREMO Cresent Cup

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ja då var de dax för GP 7 samt finalen i CREMO Cresent Cup

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det var mulet väder blåste 8-10 meter samt att det kom lite regn

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Det är lite att greja med innan sjösättning.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

.Det var lite frukost samt lite socialt prat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Skepparmötet innan seglingarna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Anders sitter och väntar på att komma ut och segla.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

När vi väl kom ut så var det Apan som var uppe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det kunde komma in lite vatten emellanåt i båten för det gick höga vågor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

När vi kom in så var alla nöjda trots att det varit lite problem med bommar i huvudet samt lite andra problem.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det var besök från east fleeat med 3 båtar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

En vy med fyllda spinnakrar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det var fint besök på plats Konstruktör Pelle P samt från tillverkarna CREMO Eva Nicklasson.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pelle pratar med vinnaren Anett Sjöö.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

En riktig propaganda för seglingen med C55 vid bryggan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Öresund kom med 3 båtar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ett prsibord med nyttopriser skänkt av Wille Bergman.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 

C55 Förbundets ordförare Thomas Wrande, Cremos VD Eva Nicklasson. Lyssnar på Pelle P som berättar

om sin tanke då han tog fram C55. Tanken var att det skulle vara en båt som skulle vara säker och kunna utnyttjas till mycket ,

den skulle vara lätt att handskas med.När vi kom in stod han och tittade på, när vi tog ner segel samt tog upp båtarna. Då tyckte han att han har lyckats med som han förutsatt sig, då han konstruerade båten för många år sedan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Här får segrarna Per-Erik Johansson samt Anett Sjöö ta emot priset av prisutdelaren.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ett lyckligt par som tar hem en båt till sin klubb som förhoppnings vis kommer vara med på seglingar i framtiden.

Det är bara att önska dom lycka till med det fina priset SWE 470.

CREMO CRESENT CUP 2013

CREMO CRESENT CUP RESULTS
Ranking Lista No Namn Klubb
5 1 Knagenheim-Karlsson,Fredrik 388
32 2 Magnus sjögren 290
6 3 Thomas Wrande 367
1 4 Fredrik,Anna Killian 411
17 5 Andreas Ekeberg 0
4 6 Björn Sandberg 204
19 7 Anders Blomqvist 461
2 8 Håkan Arnestrand-Pettersson 341
16 9 Rikard Isaksson 452
32 10 Torbjörn Weinerståhl 390
32 11 Dalarö 197
32 12 Dalarö 198
32 13 Dalarö 199
32 14 Felix  Arnestrand-Pettersson 0
32 15 Anna-Helena Karlsson 0
32 16 Niklas Karlsson 0
11 17 Arne Larssen 385
3 18 Fredrik Boberg 254
15 19 Gunnar Malmgren 255
28 20 Lars Eriksson 166
32 21 Thomas Olsson Lånar
32 22 Wilhelm Bergman 267
10 23 Hans Kjellin 398
13 24 Krister o Kent Gunnarsson 300
18 25 Robert Borgström 148
8 26 Mats Carlberg 399
32 27 Anders Arvidsson 298
25 28 Mikaela Smith 267
20 29 Dick Lindgren 457
32 30 Mathias Thunberg 398
30 31 Christer Flygare 241
32 32 Jan-erik Jönsson 277
14 33 Lars Lindgren 263
32 34 Ola Hallberg 433
23 35 Anders Olsson 280
20 36 Per Larsson 321
32 37 Göran Larsson 321
32 38 Peter Jönsson 280
26 39 Bengt Herlin 363
32 40 Segelsällskapet Delfin 363
32 41 Segelsällskapet Delfin 365
9 42 Håkan Rydlöv 33
32 43 Skanörs Båtklubb 241
32 44 Skanörs Båtklubb 242
32 45 Skanörs Båtklubb 373
32 46 Skanörs Båtklubb 377
54 47 No Name 431
54 48 No Name 163
54 49 No Name 392
54 50 No Name 20
54 51 No Name 314
54 52 No Name 291
54 53 No Name 6
54 54 No Name 310
54 55 No Name 194
54 56 No Name 234
54 57 No Name 432
54 58 No Name 209
54 59 No Name 5
54 60 No Name 1
7 61 Per-Erik Johansson 5
54 62 No Name ASS2
54 63 No Name 376
54 64 No Name 64
54 65 No Name 432
54 66 No Name 11
54 67 No Name 357
54 68 No Name 367
11 69 Anders Hecker 400
54 70 No Name 321
54 71 No Name 213
54 72 No Name 125
22 73 Emma Pettersson 269
54 74 No Name 209
54 75 No Name 361
54 76 No Name 9
54 77 No Name 392
54 78 Oskar Johansson 64
54 79 No Name 254
24 80 Anders Kukka 434
27 81 Johan Bäring 1
54 82 No Name 213
54 83 No Name 21
54 84 No Name 435
54 85 No Name 2
54 86 No Name 22
54 87 No Name 360
54 88 No Name 10
54 89 No Name 23
54 90 No Name 41
54 91 No Name 218
29 92 Per Bränström 188
31 93 Anders Brödje 148

GP 6 i Getskär

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ja då var det dax för GP 6 i Getskär. Det var 10 båtar anmälda och alla kom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det var ett nytt gäng med ,dom har köpt SWE 148

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det serverades lite frukost innan skepparmötet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Alla satt och väntade på att vi skall börja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det vinnande teamet Bröderna Gunnarson.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det var en härlig dag på sjön.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SWE 162 spikade 4 seglingar och blev 2 en gång

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Efter seglingen var det after sail med hamburgare.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Hans Kjelin var så hungrig att han gick direkt till källan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trevligt med lite eftersnack.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Här är då segrarna 1:Bröderna Gunnarsson på 2:a plats Thomas Hurtig och på 3:e plats  Per-Erik Johansson.

SM 2013 i Dalarö

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nu var det åter årets höjdpunkt med SM 2013. Vågen var framme för några måste fixa med sina vikter.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Det var lite vind och alla väntade på att  det skulle börja.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det blåst lite när vi gick ut på fredagen.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Men efter att startskottet gick så körde dom ett race,det var 7 båtar som kom i mål efter att första båten kom i mål så väntade dom 15 minuter innan dom blåste av,vi var 5 meter från linjen med 6-7 båtar till.Det var lite surt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Där man sjösätter står 2 stora furor som äter vindexar om man inte passar sig,det gjorde inte vi så det blev att införskaffa sig en ny sådan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dag 2 var det ingen brådska heller med apan uppe i 2 timmar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Men det blev en vacker dag med 5 race avklarade.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Efter målgång var det aftersail.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

På söndagen blev det apa i 1 timma,men sedan blev det seglat 3 race.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det måste bli någon vinnare också.

Resultatet finns på C55 förbundets hemsida.

GP 4 i Alingsås

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nu var det dax för en seglats i Mjörn i år igen.Det var 9 båtar som kom till start.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vädret såg lovande då vi kom och alla höll på med sina båtar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det var enorma kanelbullar som serverades, pappret som dom låg i räckte inte till. Det serverades kaffe till bullen..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Några laddade upp med en kraftigare frukost också.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vädret var lugnt och stilla innan vi seglade ut till banan.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det var det obligatoriska skepparmötet först.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det kom upp en båt från Öresund för att vägas samt att vara med på seglingarna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bröderna Gunnarsson fixar lite innan seglingarna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Då vi kom ut så började det att blåsa och regna , det gjorde det på alla 5 seglingarna som genomfördes.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Men när vi seglat in kom solen åter så att vi kunde få lite mat av mästerkocken Fredrik Boberg.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det serverades hamburgare med grönsaker och kaffe,det var gått med lite varmt efter det kalla regnet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kent Gunnarson satt och njöt i solen.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Till sist så var det prisutdelning.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

På första plats Krister och Kent Gunnarsson ,andra plats Håkan Rydlöv och Christer Flygare tredje plats Mats Carlberg och

Anders Ynnermann

1

162 Gunnarsson, Krister

3

4

1

1

[6]

9.00

1

2

295 Rydelöv, Håkan

[4]

3

2

4

1

10.00

2

3

383 Carlberg, Mats

1

1

4

[7]

5

11.00

3

4

254 Hurtig, Tomas

[7]

2

3

2

4

11.00

4

5

5 Johansson, Per-Erik

[5]

5

5

5

2

17.00

5

6

398 Kjellin, Hans

6

6

[7]

3

3

18.00

6

7

468 Lindgren, Dick

2

8

6

[9]

7

23.00

7

8

ASS 2 Carlsson, Martin

[9]

7

8

6

8

29.00

8

9

298 Malmgren, Gunnar

8

[9]

9

8

9

34.00

9

Resultatet GP 3

 

Apply Emtunga Marstrand Cup 2013

C55 Overall Slutresultat

Sailed: 6, SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 254 Alingsås Thomas Hurtig Fredrik Boberg 1.0 (13.0 DSQ) 1.0 2.0 4.0 2.0 23.0 10.0
2nd 383 Täbs Mats Carlberg Anders Ynnerman 5.0 1.0 (6.0) 1.0 3.0 5.0 21.0 15.0
3rd 5 Hjuviks BK Per-Erik Johansson Anette Sjö (9.0) 4.0 5.0 4.0 1.0 1.0 24.0 15.0
4th 411 Dalarö Båtklubb Fredrik Kilian Anna Kilian 2.0 3.0 2.0 5.0 (8.0) 3.0 23.0 15.0
5th 378 WBS Arne K Larsen Erik Gammer (10.0) 2.0 3.0 6.0 2.0 4.0 27.0 17.0
6th 468 GKSS Dick Lindgren Thomas Pieschel 8.0 8.0 4.0 3.0 5.0 (10.0) 38.0 28.0
7th 148 Hjuviks BK Robert Borgström Peter Schmidt 4.0 (7.0) 7.0 7.0 7.0 6.0 38.0 31.0
8th 298 Marstrands SS Gunnar Malmgren Anders Arvidsson 7.0 (9.0) 9.0 9.0 6.0 8.0 48.0 39.0
9th 398 Varbergs SS Hans Kjellin Mattias Tunberg (11.0) 6.0 8.0 10.0 10.0 7.0 52.0 41.0
10th 166 JSS Lars Ericson Göran Siebers (12.0) 11.0 10.0 8.0 9.0 9.0 59.0 47.0
11th 162 Varbergs SS Krister Gunnarsson Kent Gunnarsson 6.0 5.0 (13.0 DNF) 13.0 DNF 13.0 DNS 13.0 DNS 63.0 50.0
12th 1 Hjuviks BK Johan Bärring Felix Bärring 3.0 10.0 (13.0 DNF) 13.0 DNS 13.0 DNS 13.0 DNS 65.0 52.0

GP 3 i Marstrand

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det är tidig lördag morgon med strålande solsken och lagom vind.Dagen innan var det kuling.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Några tar en andra frukost.

,OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jönköpings gänget är på plats.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ett skepparmöte måste man ha.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Utsegling i strålande sol.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kontroll av spinnakern måste man göra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det ser snyggt ut.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Starten fungerade bra 6 snabba race blev det.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det var nära till publik,det var faktiskt några som tittade.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Efter att seglingarna var klara var det bara att segla in igen.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA.

Det bjöds på korv med bröd,vatten,kaffe och kanelbullar från Bergs

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det var inga som hade bråttom utan kunde sitta och prata lite om hur dagen har varit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pristagarna 1:a plats Boberg/Hurtig 2:a plats Carlberg/Ynnerman och på 3:e plats Per-Erik/Anett

Cresent Cremo cup

Här är ställningen efter några GP seglingar i dom olika fleeten.

CREMO CRESENT CUP RESULTS
Ranking Lista No Namn Klubb

4

1

Knagenheim-Karlsson,Fredrik

388

22

2

Magnus sjögren

290

12

3

Thomas Wrande

367

2

4

Fredrik,Anna Killian

411

22

5

Andreas Ekeberg

0

1

6

Björn Sandberg

204

15

7

Anders Blomqvist

461

3

8

Håkan Arnestrand-Pettersson

341

14

9

Rikard Isaksson

452

22

10

Torbjörn Weinerståhl

390

22

11

Dalarö

197

22

12

Dalarö

198

22

13

Dalarö

199

22

14

Felix  Arnestrand-Pettersson

0

22

15

Anna-Helena Karlsson

0

22

16

Niklas Karlsson

0

8

17

Arne Larssen

385

11

18

Fredrik Boberg

254

10

19

Gunnar Malmgren

255

22

20

Lars Eriksson

166

22

21

Thomas Olsson Lånar

22

22

Wilhelm Bergman

267

5

23

Hans Kjellin

398

22

24

Krister o Kent Gunnarsson

300

18

25

Robert Borgström

148

13

26

Mats Carlberg

399

22

27

Anders Arvidsson

298

17

28

Mikaela Smith

267

21

29

Dick Lindgren

457

22

30

Mathias Thunberg

398

19

31

Christer Flygare

241

22

32

Jan-erik Jönsson

277

7

33

Lars Lindgren

263

22

34

Ola Hallberg

433

8

35

Anders Olsson

280

5

36

Per Larsson

321

22

37

Göran Larsson

321

22

38

Peter Jönsson

280

20

39

Bengt Herlin

363

22

40

Segelsällskapet Delfin

363

22

41

Segelsällskapet Delfin

365

16

42

Håkan Rydlöv

33

22

43

Skanörs Båtklubb

241

22

44

Skanörs Båtklubb

242

22

45

Skanörs Båtklubb

373

22

46

Skanörs Båtklubb

377

GP 2 Grebbestad

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

På plats på morgonen i Grebbestad,dom har resurser men vi kunde använda rampen.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hans Kjelin fixar det sista innan sjösättningen

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vi fick en genomgång om startprodeduren och hur många gånger vi skulle runda länsrundningen.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det var publikvänlig segling.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fantastikt fint väder och stabil vind.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det kan nästan inte bli närmare land

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

De är bara att gratulera pristagarna.

Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
C55 SWE 6 BJK Mattis Ekvall Johannes Sörqvist (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 9.0 7.0
C55 SWE 398 Varberg VSS Hans Kjellin Matias Thunberg 1.0 3.0 3.0 (6.0) 5.0 4.0 2.0 24.0 18.0
C55 SWE 310 SS Norderviken Elvira Forsberg Alfed Forsberg, Erik Bovaller 3.0 5.0 4.0 3.0 2.0 3.0 (6.0) 26.0 20.0
C55 SWE 148 HjBK Robert Borgström Peter Schmidt (6.0) 6.0 2.0 4.0 3.0 5.0 3.0 29.0 23.0
C55 SWE 194 BJK Petrus Sörqvist Jakob Nagelsaker 4.0 4.0 (6.0) 5.0 4.0 2.0 4.0 29.0 23.0
C55 SWE 298 MASS Gunnar Malmgren Kevin Olsson, Malin Pettersson 5.0 2.0 5.0 1.0 (6.0) 6.0 5.0 30.0 24.0

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Det var ett väldigt fint arrangemang och det är synd att vi inte var fler båtar.Men vi tackade arrangörerna för en trevlig segling.

Resultat GP1

Resultat GP 1
1 2 3 4 5 Totalt
Fredrik Boberg/Thomas Hurtig SWE 254 1 1 1 (1) 1 4
Mats Carlberg/Anders Ynnerman SWE 383 2 2 (2) 2 2 8
Hans Kjelin/Mathias Thunberg SWE 398 3 3 3 3 (4) 12
Michaella Smith/Wilhelm Bergman SWE 267 4 (5) 4 4 3 15
Gunnar Malmgren/Anders Arvidsson SWE 298 5 (6) 5 5 5 20
Dick Lindgren/ SWE 468 6 4 DNF (DNS) DNS 24