Vinnarna på SM för C55 i Skanör

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SM 2015 för C55 Slutresultat efter sjätte och sista seglingen

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Båtnr Segelnr Rorsman Gast(ar) Klubb Klass R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 2 SWE 295 Håkan Rydlöv Christer Flygare Skanörs Båtklubb Man 55+ 3.0 (9.0) 6.0 3.0 2.0 1.0 24.0 15.0
2nd 35 431 Johannes Gårdh Ebba Serner, Zebasian Lokrantz Värmdö Jolleseglare 8.0 (16.0) 2.0 1.0 3.0 11.0 41.0 25.0
3rd 18 SWE 376 Henrik Edman Bent Pedersen MSS 9.0 (14.0) 1.0 4.0 8.0 3.0 39.0 25.0
4th 6 SWE 321 Per Larsson Göran Larsson Wikens Båtselskap Man 55+ 1.0 7.0 4.0 5.0 (9.0) 9.0 35.0 26.0
5th 31 SWE 254 Tomas Hurtig Fredrik Boberg Alingsås SS 5.0 (10.0) 7.0 6.0 7.0 4.0 39.0 29.0
6th 4 5 Per-Erik Johansson Anett Sjöö Hjuviks Båtklubb HjBK 4.0 3.0 9.0 12.0 (13.0) 5.0 46.0 33.0
7th 23 SWE 234 Fredrik Rege Tomas Nimmervoll Wikens Båtselskap 10.0 (18.0) 10.0 2.0 5.0 7.0 52.0 34.0
8th 5 263 Lars Lindgren Annika Lindgren, Elisabet Lindgren Wikens Båtselskap 11.0 5.0 (19.0) 17.0 1.0 6.0 59.0 40.0
9th 11 SWE 32 Björn Flygare Oscar Johansson Skanörs Båtklubb 18.0 2.0 5.0 10.0 (24.0) 12.0 71.0 47.0
10th 24 SWE 383 Mats Carlberg Anders Ynnerman TÄBS 16.0 1.0 12.0 15.0 (18.0) 10.0 72.0 54.0
11th 16 SWE 378 Henric Strandberg Erik Gamner Varbergs SS 2.0 17.0 3.0 (34.0 BFD) 19.0 19.0 94.0 60.0
12th 30 470 David Nordholm Olle Nordholm Hjuviks Båtklubb HjBK (34.0 BFD) 4.0 14.0 19.0 22.0 2.0 95.0 61.0
13th 17 SWE 452 Rikard Isaksson Lena Nilsson Luleå Segelsällskap (25.0) 11.0 16.0 14.0 4.0 16.0 86.0 61.0
14th 34 21 Hampus Lennerhed Robin Hansson VJS 13.0 15.0 15.0 13.0 (34.0 BFD) 8.0 98.0 64.0
15th 3 SWE 411 Fredrik Kilian Fredrik Wåhlberg Dalarö Båtklubb 6.0 (34.0 BFD) 11.0 9.0 20.0 25.0 105.0 71.0
16th 9 465 Johan Bärring Anders Bärring Hjuviks Båtklubb HjBK Man 55+ 7.0 (24.0) 13.0 11.0 23.0 17.0 95.0 71.0
17th 14 SWE 300 Christian Schaarup Marcus Olverling Wikens Båtselskap 15.0 6.0 (27.0) 26.0 16.0 14.0 104.0 77.0
18th 26 196 Emelie Carlsson Niklas Carlsson, Robert Alyhr HASS (20.0) 19.0 18.0 7.0 17.0 18.0 99.0 79.0
19th 19 64 Kajsa-Stina Hallberg Hugo Johansson Skanörs Båtklubb 17.0 (29.0) 21.0 18.0 11.0 13.0 109.0 80.0
20th 15 227 Peter Wulff Magnus Gustafsson Wikens Båtselskap 34.0 DNE 8.0 8.0 8.0 (27.0) 24.0 109.0 82.0
21st 33 434 Anders Kuikka Ann Kuikka KKKK 12.0 (25.0) 23.0 23.0 6.0 21.0 110.0 85.0
22nd 12 392 Filip Forsby Marit Annink Värmdö Jolleseglare 23.0 13.0 17.0 20.0 15.0 (34.0 BFD) 122.0 88.0
23rd 27 7866 Lars Gradén Andrea Christensson Värmdö Jolleseglare 22.0 (23.0) 22.0 22.0 10.0 23.0 122.0 99.0
24th 25 166 Lars Ericson Göran Siebers JSS Man 55+ 24.0 21.0 20.0 25.0 12.0 (26.0) 128.0 102.0
25th 7 SWE 475 Thomas Wrande Claes Nordensson Dalarö Båtklubb Man 55+ 14.0 (28.0) 26.0 24.0 26.0 15.0 133.0 105.0
26th 8 2 Daniel Forsgren Andreas Ekeberg Värmdö Jolleseglare (29.0) 26.0 24.0 16.0 25.0 22.0 142.0 113.0
27th 36 203 Martin Frykholm Jesus Renondo Dalarö Båtklubb 19.0 12.0 (33.0) 30.0 34.0 DNE 20.0 148.0 115.0
28th 20 242 Johanna Granquist Ylva Selander Skanörs Båtklubb Junior 28.0 20.0 25.0 21.0 (31.0) 28.0 153.0 122.0
29th 10 197 Richard Lautmann Miku Kimber Dalarö Båtklubb 26.0 30.0 29.0 27.0 14.0 (34.0 DNS) 160.0 126.0
30th 21 241 Carl Ganslandt Philip Anderberg Skanörs Båtklubb Junior 21.0 22.0 28.0 (34.0 RET) 29.0 29.0 163.0 129.0
31st 32 SWE 298 Gunnar Malmgren Anders Arvidsson MASS 27.0 27.0 (30.0) 28.0 28.0 27.0 167.0 137.0
32nd 29 363 Tora Hansson Johan Forstadius, Viktor Lindqvist Värmdö Jolleseglare Junior 31.0 31.0 (32.0) 29.0 21.0 31.0 175.0 143.0
33rd 28 364 Linus Hessedahl Jonathan Järbin, Matilda Eriksson Värmdö Jolleseglare Junior 30.0 (34.0 BFD) 31.0 34.0 DSQ 30.0 30.0 189.0 155.0

R1


Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *